- UniMachines
- ›
- Boring Machines
- ›
- Vertical Boring Machines
- ›
- Vertical Boring Machines TOS
- ›
- Vertical Boring Machines TOS WHN 110 MC
Vertical Boring Machine TOS WHN 110 MC
Vertical Boring Machine TOS WHN 110 MC was manufactured by the machine manufacturer TOS. Machine TOS WHN 110 MC was built in 1996 year.
General data | |
|---|---|
| Location | Netherlands |
| region | Gelderland |
| Year of manufacture | 1996 |
| Warranty | Without warranty |
Technical parameters | |
|---|---|
| Length of the working table | 1600 mm |
| Width of the working table | 1400 mm |
| Maximum table load (evenly distributed) | 5000 kg |
| Maximum boring diameter | 112 mm |
| Power of the spindle drive | 37 kW |
Equipment | |
|---|---|
| CNC control | |
















































