Universal Lathe WAHLI MODEL 78
Universal Lathe WAHLI MODEL 78 was manufactured by the machine manufacturer WAHLI. Machine WAHLI MODEL 78 was built in 1994 year.
General data | |
|---|---|
| Location | Bulgaria |
| region | София |
| Year of manufacture | 1994 |
| Warranty | Without warranty |
Technical parameters | |
|---|---|
| Maximum length of the turning | 550 mm |
| Turning diameter over bed (max) | 250 mm |
| Turning diameter over cross slide (max) | 100 mm |
| Spindle bore | 16 mm |
| Power of the spindle | 0.9 kW |
| Minimum rotary speed of the spindle | 50 1/min |
| Maximum rotary speed of the spindle | 3000 1/min |
Equipment | |
|---|---|
| no data | |









































