- UniMachines
- ›
- Milling Machines
- ›
- Gear Hobbing Machines
- ›
- Gear Hobbing Machines SCHIESS
- ›
- Gear Hobbing Machines SCHIESS RF 40/60
Gear Hobbing Machine SCHIESS RF 40/60
Gear Hobbing Machine SCHIESS RF 40/60 was manufactured by the machine manufacturer SCHIESS. Machine SCHIESS RF 40/60 was built in 1966 year.
General data | |
|---|---|
| Location | Poland |
| Year of manufacture | 1966 |
| Warranty | Without warranty |
| Technical condition | Very good |
| Loading | The seller organizes the loading - included in the price of the machine |
| Payment | Before receipt |
| Transport | The seller organizes the transport at a surcharge |
| Status | A test can be performed |
Technical parameters | |
|---|---|
| Maximal module | 20 mm |
| Maximum diameter of the gear wheel | 6000 mm |
| Maximum table load | 100000 kg |
Equipment | |
|---|---|
| Mechanical drive | |
| Technical documentation | |
| CE Declaration | |













































