- UniMachines
- ›
- Mechanical Presses
- ›
- Eccentric Presses
- ›
- Eccentric Presses Müller
- ›
- Eccentric Presses Müller PDE 100 RF-HK
Eccentric Press Müller PDE 100 RF-HK
Eccentric Press Müller PDE 100 RF-HK was manufactured by the machine manufacturer Müller. Machine Müller PDE 100 RF-HK was built in 2000 year.
General data | |
|---|---|
| Location | Czech Republic |
| region | Jihomoravský kraj |
| Year of manufacture | 2000 |
| Warranty | Without warranty |
| Technical condition | Good |
| Loading | The buyer organizes the loading at his own cost |
| Payment | Before receipt |
| Transport | The buyer organizes the transport at his own cost |
| Status | A test can be performed |
| Stock number | 6682 |
Technical parameters | |
|---|---|
| Maximum force (pressing) | 100 t |
| Maximum number of strokes per minute (automatic work) | 55 1/min |
| Maximum length of the slider stroke | 330 mm |
| Power demand | 11 kW |
| Machine height | 2600 mm |
| Machine length | 2200 mm |
| Machine width | 2000 mm |
| Machine weight | 7.5 t |
Equipment | |
|---|---|
| SIEMENS SIMATIC | |
| Technical documentation | |




















































