- UniMachines
- ›
- CNC Milling Machines and Machining Centers
- ›
- CNC Vertical Machining Centers
- ›
- CNC Vertical Machining Centers Tajmac
- ›
- CNC Vertical Machining Centers Tajmac MCFV 1260P TREND
CNC Vertical Machining Center Tajmac MCFV 1260P TREND
CNC Vertical Machining Center Tajmac MCFV 1260P TREND was manufactured by the machine manufacturer Tajmac. Machine Tajmac MCFV 1260P TREND was built in 2003 year.
General data | |
|---|---|
| Location | Czech Republic |
| region | Jihomoravský kraj |
| Year of manufacture | 2003 |
| Warranty | Without warranty |
| Technical condition | Good |
| Loading | The buyer organizes the loading at his own cost |
| Payment | Before receipt |
| Transport | The buyer organizes the transport at his own cost |
| Status | A test can be performed |
| Stock number | 5196 |
Technical parameters | |
|---|---|
| Length of the working table | 1450 mm |
| Width of the working table | 950 mm |
| Maximum table load (evenly distributed) | 1350 kg |
| Maximum rotary speed of the vertical spindle | 8000 1/min |
| Maximum distance of the spindle from the table | 910 mm |
| Travel length X-axis (mechanical feed) | 1270 mm |
| Travel length Y-axis (mechanical feed) | 610 mm |
| Travel length Z-axis (mechanical feed) | 760 mm |
| Maximum feed rate in X-axis | 250 mm/s |
| Maximum feed rate in Y-axis | 250 mm/s |
| Maximum feed rate in Z-axis | 250 mm/s |
| Machine height | 3150 mm |
| Machine length | 3200 mm |
| Machine width | 2120 mm |
| Machine weight | 8.2 t |
Equipment | |
|---|---|
| no data | |











































