- UniMachines
- ›
- CNC Milling Machines and Machining Centers
- ›
- CNC Vertical Machining Centers
- ›
- CNC Vertical Machining Centers OKK
- ›
- CNC Vertical Machining Centers OKK MCV 630
CNC Vertical Machining Center OKK MCV 630
CNC Vertical Machining Center OKK MCV 630 was manufactured by the machine manufacturer OKK. Machine OKK MCV 630 was built in 1989 year.
General data | |
|---|---|
| Location | France |
| Year of manufacture | 1989 |
| Warranty | Without warranty |
| Stock number | DB3028 |
Technical parameters | |
|---|---|
| Length of the working table | 1600 mm |
| Width of the working table | 650 mm |
| Maximum table load (evenly distributed) | 1500 kg |
| Power of the spindle drive | 36 kW |
| Number of tools in the magazine | 24 pcs |
| Minimum rotary speed of the vertical spindle | 25 1/min |
| Maximum rotary speed of the vertical spindle | 3500 1/min |
| Minimum distance of the spindle from the table | 200 mm |
| Maximum distance of the spindle from the table | 830 mm |
| Machine length | 4110 mm |
| Machine width | 3920 mm |
Equipment | |
|---|---|
| no data | |















































