- UniMachines
- ›
- CNC Milling Machines and Machining Centers
- ›
- CNC Vertical Machining Centers
- ›
- CNC Vertical Machining Centers MAS
- ›
- CNC Vertical Machining Centers MAS MCV 1000 Quick
CNC Vertical Machining Center MAS MCV 1000 Quick
CNC Vertical Machining Center MAS MCV 1000 Quick was manufactured by the machine manufacturer MAS. Machine MAS MCV 1000 Quick was built in 2004 year.
General data | |
|---|---|
| Location | Czech Republic |
| region | Jihomoravský kraj |
| Year of manufacture | 2004 |
| Warranty | Without warranty |
| Technical condition | Good |
| Loading | The buyer organizes the loading at his own cost |
| Payment | Before receipt |
| Transport | The buyer organizes the transport at his own cost |
| Status | A test can be performed |
| Stock number | 4946 |
Technical parameters | |
|---|---|
| Length of the working table | 1300 mm |
| Width of the working table | 600 mm |
| Maximum table load (evenly distributed) | 700 kg |
| Power of the spindle drive | 25 kW |
| Number of tools in the magazine | 20 pcs |
| Maximum rotary speed of the vertical spindle | 10000 1/min |
| Minimum distance of the spindle from the table | 100 mm |
| Maximum distance of the spindle from the table | 810 mm |
| Travel length X-axis (mechanical feed) | 1016 mm |
| Travel length Y-axis (mechanical feed) | 610 mm |
| Travel length Z-axis (mechanical feed) | 710 mm |
| Total power demand | 40 kW |
| Machine height | 2940 mm |
| Machine length | 2700 mm |
| Machine width | 3080 mm |
| Machine weight | 5.5 t |
Equipment | |
|---|---|
| Heidenhain TNC 530 | |













































