- UniMachines
- ›
- CNC Milling Machines and Machining Centers
- ›
- CNC Vertical Machining Centers
- ›
- CNC Vertical Machining Centers HURCO
- ›
- CNC Vertical Machining Centers HURCO VM 10i
CNC Vertical Machining Center HURCO VM 10i
CNC Vertical Machining Center HURCO VM 10i was manufactured by the machine manufacturer HURCO. Machine HURCO VM 10i was built in 2015 year.
General data | |
|---|---|
| Location | Czech Republic |
| region | Jihomoravský kraj |
| Year of manufacture | 2015 |
| Warranty | Without warranty |
| Technical condition | Good |
| Loading | The buyer organizes the loading at his own cost |
| Payment | Before receipt |
| Transport | The buyer organizes the transport at his own cost |
| Status | A test can be performed |
| Stock number | 5137 |
Technical parameters | |
|---|---|
| Length of the working table | 760 mm |
| Width of the working table | 355 mm |
| Maximum table load (evenly distributed) | 1500 kg |
| Power of the spindle drive | 11 kW |
| Number of tools in the magazine | 20 pcs |
| Maximum rotary speed of the vertical spindle | 10000 1/min |
| Travel length X-axis (mechanical feed) | 660 mm |
| Travel length Y-axis (mechanical feed) | 406 mm |
| Travel length Z-axis (mechanical feed) | 510 mm |
| Maximum feed rate in X-axis | 400 mm/s |
| Maximum feed rate in Y-axis | 400 mm/s |
| Maximum feed rate in Z-axis | 400 mm/s |
| Machine height | 2564 mm |
| Machine length | 3884 mm |
| Machine width | 3204 mm |
| Machine weight | 2.9 t |
Equipment | |
|---|---|
| Winmax 5 | |




















































