- UniMachines
- ›
- CNC Milling Machines and Machining Centers
- ›
- CNC Vertical Machining Centers
- ›
- CNC Vertical Machining Centers DECKEL MAHO
- ›
- CNC Vertical Machining Centers DECKEL MAHO DMC 75V Linear
CNC Vertical Machining Center DECKEL MAHO DMC 75V Linear
| Category | CNC Milling Machines and Machining Centers DECKEL MAHO › |
| Manufacturer | DECKEL MAHO › |
ARCHIVED AD
CNC Vertical Machining Center DECKEL MAHO DMC 75V Linear was manufactured by the machine manufacturer DECKEL MAHO. Machine DECKEL MAHO DMC 75V Linear was built in 2005 year.
General data | |
|---|---|
| Location | Germany |
| region | Sachsen |
| Year of manufacture | 2005 |
| Warranty | Without warranty |
| Technical condition | Good |
| Loading | The seller organizes the loading - included in the price of the machine |
| Payment | Before receipt |
| Transport | The buyer organizes the transport at his own cost |
| Status | A test can be performed |
| Stock number | A20075 |
Technical parameters | |
|---|---|
| Length of the working table | 950 mm |
| Width of the working table | 650 mm |
| Maximum table load (evenly distributed) | 1000 kg |
| Power of the spindle drive | 25 kW |
| Number of CNC controlled axles | 3 pcs |
| Number of tools in the magazine | 30 pcs |
| Maximum rotary speed of the vertical spindle | 18000 1/min |
| Travel length X-axis (mechanical feed) | 750 mm |
| Travel length Y-axis (mechanical feed) | 600 mm |
| Travel length Z-axis (mechanical feed) | 560 mm |
| Total power demand | 73 kW |
| Machine weight | 10.2 t |
Equipment | |
|---|---|
| Heidenhain iTNC530 | |
| Electronic wheel for manual operation | |
| Liquid cooling system | |
| Technical documentation | |
















































