- UniMachines
- ›
- CNC Milling Machines and Machining Centers
- ›
- CNC Milling Machines
- ›
- CNC Milling Machines MAHO
- ›
- CNC Milling Machines MAHO MH 300 C
CNC Milling Machine MAHO MH 300 C
CNC Milling Machine MAHO MH 300 C was manufactured by the machine manufacturer MAHO. Machine MAHO MH 300 C was built in 1985 year.
General data | |
|---|---|
| Location | Germany |
| Year of manufacture | 1985 |
| Warranty | Without warranty |
| Technical condition | Good |
| Loading | The seller organizes the loading - included in the price of the machine |
| Payment | Before receipt |
| Transport | The buyer organizes the transport at his own cost |
| Status | A test can be performed |
Technical parameters | |
|---|---|
| Length of the working table | 700 mm |
| Width of the working table | 270 mm |
| Power of the spindle drive | 3.3 kW |
| Number of CNC controlled axles | 3 pcs |
| Number of synchronous axles | 3 pcs |
| Minimum rotary speed of the vertical spindle | 5 1/min |
| Maximum rotary speed of the vertical spindle | 4000 1/min |
| Travel length X-axis (mechanical feed) | 300 mm |
| Travel length Y-axis (mechanical feed) | 225 mm |
| Travel length Z-axis (mechanical feed) | 355 mm |
| Total power demand | 4.5 kW |
| Machine weight | 1.8 t |
Equipment | |
|---|---|
| Philips Bahnsteuerung CNC 43 | |
| RS connection | |
| Electronic wheel for manual operation | |
| Swivel head (2 axis) | |
| CNC vertical head - synchronous axis | |
| Smooth adjustment of the vertical spindle speed | |
| Quill feed | |
| Central lubrication | |
| Liquid cooling system | |
| Lighting | |











































