- UniMachines
- ›
- CNC Milling Machines and Machining Centers
- ›
- CNC Milling Machines
- ›
- CNC Milling Machines EMCO
- ›
- CNC Milling Machines EMCO VMC 300
CNC Milling Machine EMCO VMC 300
CNC Milling Machine EMCO VMC 300 was manufactured by the machine manufacturer EMCO. Machine EMCO VMC 300 was built in 2001 year.
General data | |
|---|---|
| Location | Germany |
| region | Hessen |
| Year of manufacture | 2001 |
| Warranty | Without warranty |
| Technical condition | Very good |
| Loading | The seller organizes the loading - included in the price of the machine |
| Payment | Before receipt |
| Transport | The seller organizes the transport at a surcharge |
| Status | A test can be performed |
| Stock number | 15721 |
Technical parameters | |
|---|---|
| Length of the working table | 850 mm |
| Width of the working table | 325 mm |
| Maximum rotary speed of the vertical spindle | 5000 1/min |
| Travel length X-axis (mechanical feed) | 420 mm |
| Travel length Y-axis (mechanical feed) | 330 mm |
| Travel length Z-axis (mechanical feed) | 400 mm |
| Total power demand | 15 kW |
| Machine height | 2450 mm |
| Machine length | 2500 mm |
| Machine width | 2300 mm |
| Machine weight | 2.9 t |
Equipment | |
|---|---|
| Siemens Sinumerik 810 M | |
| Electronic wheel for manual operation | |




















































