- UniMachines
- ›
- CNC Milling Machines and Machining Centers
- ›
- CNC Milling Machines
- ›
- CNC Milling Machines DMG
- ›
- CNC Milling Machines DMG DMU 50 ECO
CNC Milling Machine DMG DMU 50 Eco
CNC Milling Machine DMG DMU 50 Eco was manufactured by the machine manufacturer DMG. Machine DMG DMU 50 Eco was built in 2010 year.
General data | |
|---|---|
| Location | Czech Republic |
| region | Jihomoravský kraj |
| Year of manufacture | 2010 |
| Warranty | Without warranty |
| Technical condition | Good |
| Loading | The buyer organizes the loading at his own cost |
| Payment | Before receipt |
| Transport | The buyer organizes the transport at his own cost |
Technical parameters | |
|---|---|
| Maximum table load (evenly distributed) | 300 kg |
| Power of the spindle drive | 13.9 kW |
| Minimum rotary speed of the vertical spindle | 20 1/min |
| Maximum rotary speed of the vertical spindle | 8000 1/min |
| Travel length X-axis (mechanical feed) | 500 mm |
| Travel length Y-axis (mechanical feed) | 450 mm |
| Travel length Z-axis (mechanical feed) | 400 mm |
| Machine weight | 4010 t |
Equipment | |
|---|---|
| Siemens Sinumerick 810D | |
| Electronic wheel for manual operation | |














































