CNC Lathe VEB DP 1250
CNC Lathe VEB DP 1250 was manufactured by the machine manufacturer VEB. Machine VEB DP 1250 was built in 1989 year.
General data | |
|---|---|
| Location | Czech Republic |
| region | Jihomoravský kraj |
| Year of manufacture | 1989 |
| Warranty | Without warranty |
| Technical condition | Good |
| Loading | The buyer organizes the loading at his own cost |
| Payment | Before receipt |
| Transport | The buyer organizes the transport at his own cost |
| Status | A test can be performed |
| Stock number | 6211 |
Technical parameters | |
|---|---|
| Turning diameter over bed (max) | 1250 mm |
| Minimum rotary speed of the main spindle | 4 1/min |
| Maximum rotary speed of the main spindle | 180 1/min |
| Workpiece weight between centers (max) | 800 kg |
| Total power demand | 18.5 kW |
| Length of the lathe | 3600 mm |
| Width of the lathe | 1900 mm |
| Height of the lathe | 1800 mm |
| Weight of the lathe | 5.5 t |
Equipment | |
|---|---|
| no data | |


























































