- UniMachines
- ›
- CNC Lathes and Turning Centers
- ›
- CNC Lathes
- ›
- CNC Lathes MAS KOVOSVIT
- ›
- CNC Lathes MAS KOVOSVIT SP 180
CNC Lathe MAS KOVOSVIT SP 180
CNC Lathe MAS KOVOSVIT SP 180 was manufactured by the machine manufacturer MAS KOVOSVIT. Machine MAS KOVOSVIT SP 180 was built in 2008 year.
General data | |
|---|---|
| Location | Czech Republic |
| Year of manufacture | 2008 |
| Warranty | Without warranty |
| Technical condition | Good |
| Loading | The buyer organizes the loading at his own cost |
| Payment | Before receipt |
| Transport | The buyer organizes the transport at his own cost |
| Status | A test can be performed |
Technical parameters | |
|---|---|
| Maximum turning length (Z-axis) | 400 mm |
| Turning diameter over bed (max) | 180 mm |
| Number of spindles | 1 pcs |
| Number of tool turrets | 1 pcs |
| Total number of tools in the turret | 12 pcs |
| Number of CNC controlled axles | 2 pcs |
| Length of the lathe | 3875 mm |
| Width of the lathe | 2122 mm |
| Height of the lathe | 2345 mm |
| Weight of the lathe | 7 t |
Equipment | |
|---|---|
| SIEMENS 840D | |
| Chip transporter | |
| Turret head | |
| Technical documentation | |
























































