- UniMachines
- ›
- CNC Milling Machines and Machining Centers
- ›
- CNC Horizontal Machining Centers
- ›
- CNC Horizontal Machining Centers KITAMURA
- ›
- CNC Horizontal Machining Centers KITAMURA HX 400i
CNC Horizontal Machining Center KITAMURA HX 400i
CNC Horizontal Machining Center KITAMURA HX 400i was manufactured by the machine manufacturer KITAMURA. Machine KITAMURA HX 400i was built in 2006 year.
General data | |
|---|---|
| Location | Czech Republic |
| region | Jihomoravský kraj |
| Year of manufacture | 2006 |
| Warranty | Without warranty |
| Technical condition | Good |
| Loading | The buyer organizes the loading at his own cost |
| Payment | Before receipt |
| Transport | The buyer organizes the transport at his own cost |
| Status | A test can be performed |
| Stock number | 8197 |
Technical parameters | |
|---|---|
| Length of the working table | 400 mm |
| Width of the working table | 400 mm |
| Maximum table load (evenly distributed) | 350 kg |
| Minimum rotary speed of the spindle | 20 1/min |
| Maximum rotary speed of the spindle | 15000 1/min |
| Travel length X-axis (mechanical feed) | 510 mm |
| Travel length Y-axis (mechanical feed) | 510 mm |
| Travel length Z-axis (mechanical feed) | 490 mm |
Equipment | |
|---|---|
| Fanuc 16i | |
















































