- UniMachines
- ›
- CNC Lathes and Turning Centers
- ›
- CNC Automatic Lathes
- ›
- CNC Automatic Lathes MIVA
- ›
- CNC Automatic Lathes MIVA SPRY 40 CNC-D
CNC Automatic Lathe MIVA SPRY 40 CNC-D
CNC Automatic Lathe MIVA SPRY 40 CNC-D was manufactured by the machine manufacturer MIVA. Machine MIVA SPRY 40 CNC-D was built in 2018 year.
General data | |
|---|---|
| Location | Czech Republic |
| region | Jihomoravský kraj |
| Year of manufacture | 2018 |
| Warranty | Without warranty |
| Technical condition | Good |
| Loading | The buyer organizes the loading at his own cost |
| Payment | Before receipt |
| Transport | The buyer organizes the transport at his own cost |
| Status | A test can be performed |
| Stock number | 6671 |
Technical parameters | |
|---|---|
| Maximum turning length (Z-axis) | 350 mm |
| Maximum turning diameter | 40 mm |
| Maximum travel length in the X-axis | 125 mm |
| Maximum power of the main spindle | 10 kW |
| Minimum rotary speed of the main spindle | 40 1/min |
| Maximum rotary speed of the main spindle | 5000 1/min |
| Total number of tools in the turret | 12 pcs |
| Length of the lathe | 1932 mm |
| Width of the lathe | 1520 mm |
| Height of the lathe | 1845 mm |
| Weight of the lathe | 2.4 t |
Equipment | |
|---|---|
| Siemens 840 D | |
| Bar feeder | |
















































