- UniMachines
- ›
- CNC Lathes and Turning Centers
- ›
- CNC Automatic Lathes
- ›
- CNC Automatic Lathes MANURHIN
- ›
- CNC Automatic Lathes MANURHIN KMX SWING 720
CNC Automatic Lathe MANURHIN KMX SWING 720
CNC Automatic Lathe MANURHIN KMX SWING 720 was manufactured by the machine manufacturer MANURHIN. Machine MANURHIN KMX SWING 720 was built in 2004 year.
General data | |
|---|---|
| Location | Poland |
| region | Dolnośląskie |
| Year of manufacture | 2004 |
| Warranty | Without warranty |
| Technical condition | Very good |
| Payment | Before receipt |
| Transport | The buyer organizes the transport at his own cost |
Technical parameters | |
|---|---|
| Maximum turning length (Z-axis) | 2500 mm |
| Maximum turning diameter | 20 mm |
| Number of spindles | 2 pcs |
| Maximum power of the main spindle | 3.7 kW |
| Maximum rotary speed of the main spindle | 10000 1/min |
| Number of tool turrets | 1 pcs |
| Total number of tools in the turret | 14 pcs |
| Subspindle power | 5.5 kW |
| Maximum subspindle speed | 10000 1/min |
| Length of the lathe | 3100 mm |
| Width of the lathe | 1500 mm |
| Height of the lathe | 2100 mm |
| Weight of the lathe | 4.3 t |
Equipment | |
|---|---|
| Fanuc Series 160i-T | |
| Bar feeder | |
| Subspindle | |





















































